Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

 

Kultura

Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 


Zobacz także


"Francesco"

  

Repertuar Teatru Muzycznego

 
Wrota Pomorza 
 
Kultura 
 
Instytucje kultury 
 
Teatry

Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
plac Grunwaldzki 1
81-372 Gdynia
tel. 58 661 60 00, 58 621 60 24
tel./faks 58 621 78 16
bow@muzyczny.org

Organizator: Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdynia

 

"My Fair Lady", premiera 4 kwietnia 2009 r.

„My Fair Lady”, premiera 4 kwietnia 2009 r.
Fot. Materiały Teatru Muzycznego w Gdyni
 
Teatr Muzyczny w Gdyni działa już od ponad 50 lat. Pierwszą premierę teatr wystawił jeszcze w… Domu Kultury w Gdańsku Nowym Porcie. 18 maja 1958 r. spektaklem operetkowy „Bal w Operze” zainaugurował swoją działalność.
 
Wcześniej, w październiku 1957 r. Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej Województwa Gdańskiego powołano Teatr Muzyczny w Gdańsku. Animatorką, dyrektorką, reżyserką i dobrym duchem teatru była wówczas Danuta Baduszkowa.
 
Kolejne premiery od sierpnia 1958 r. odbywały się już w nowej siedzibie w świetlicy miejskiej w Gdyni, przy ulicy Bema, w obecnej siedzibie Teatru Miejskiego. Do gmachu teatralnego przy placu Grunwaldzkim 1 Teatr Muzyczny przeniósł się w 1979 r. Od września 1992 r. Teatr obecnie nosi imię Danuty Baduszkowej.
 
Na gdyńskiej scenie w ciągu ostatnich 50. lat pojawiały się największe światowe hity, m.in.: „Skrzypek na dachu”, „Les Miserables”, „West Side Story”, „Evita”, „Hair”, „Chicago”, „Fame”. Nie zabrakło i ważnych spektakli, które zyskały rangę wydarzeń niezwykłych, jak słynna „Kolęda-Nocka” Brylla, „Jesus Christ Superstar”, „Nieszpory ludźmierskie”, trans-opera „Sen nocy letniej”, czy wreszcie oryginalnych realizacji - baletowego „Opentańca”, czy hip-hopowych „12 ławek”.
 
Zasługą Danuty Baduszkowej  było wprowadzenie pod koniec lat sześćdziesiatych polskiego repertuaru. Początkowo sięgnięto do adaptacji znanych książek:  „Ogniem i mieczem”, „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Czterech pancernych i psa”. W końcu do repertuaru, co było nowością, weszły oryginalne polskie musicale, napisane specjalnie na zamówienie gdyńskiej sceny, jak na przykład „Kaper królewski” J. Tomaszewskiego, „Madagaskar” R. Damrosza, „Pan Zagłoba” A. Blocha.
 
Pierwsza premiera w obecnym gmachu teatralnym odbyła się w grudniu 1979 r. („Krakowaicy i górale” Wojciecha Bogusławskiego). Obchody swojego 50-lecie istnienia Teatr Muzyczny w Gdyni otworzył we wrześniu 2007 r. prapremierą polskiego musicalu „Francesco” Romana Kołakowskiego i Piotra Dziubka, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.
 
Teatr Muzyczny w Gdyni organizuje jedyny w Polsce Festiwal Teatrów Muzycznych. Jest to niepowtarzalna okazja do obejrzenia spektakli teatrów muzycznych z całej Polski.

Przy teatrze działa założone przez Danuę Baduszkową Studio Wokalno-Aktorskie kształcące artystów, którzy stanowią często trzon obsady polskich teatrów muzycznych.

"Skrzypek na dachu", 1985 r. "Skrzypek na dachu", 2008 r.
„Skrzypek na dachu” na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni pojawił się dwa razy, w 1985 r. (zdjęcie po lewej)
i 2008 r. (po prawej). Obydwa spektakle w reżyserii Jerzego Gruzy.
Fot. Materiały Teatru Muzycznego w Gdyni


Publikujący: Marta Widzicka, data publikacji: 2011.12.30 12:49